Vitamiin B17 – amügdaliin – laetril


Vitamiin B17
(amügdaliin, laetril) hävitab ainult vähirakud, jättes tavalised rakud puutumata.

Vitamiin B17 laetril amugdaliin - kuidas toimib

Vitamiin B17 Amugdaliin Laetril - molekulVitamiin B17 ( amügdaliin, laetril ) koostis

Vitamiini B17 molekul sisaldab kaks osa glükoosi (suhkrut), ühe osa bensaldehüüdi ja ühe osa tsüaniidi. Ained on lukustunud olekus, nagu keedusool mis sisaldab naatriumi ja kloori.

Kuidas vitamiin B17 ehk amügdaliin toimib

Vitamiin B17 molekuli suudab lahti lukustada ja tsüaniidi vabastada ainult ensüüm nimega beta-glükosidaas. Kui B17 vee juuresolekul selle ensüümiga kokku puutub vabanevad mõlemad mürgised ained – tsüaniid ja bensaldehüüd.

Seda lahtilukustavat ensüümi esineb piisavalt vähi rakkude juures, kus teda on väga suures koguses võrreles tavaliste, ehk tervete rakkudega. Vitamiin B17 lukustub lahti vaid vähi rakkude juures ning vabastab mürgid ja hävitades seeläbi vähirakke.

Kuidas terved rakud jäävad puutumata?

Terved rakud sisaldavad ensüümi rodanees, millel on võime neutraliseerida tsüaniidi, muutes ta kehale kasulikeks kõrvalsaadusteks. Rodaneesi on suurtes kogustes igas keah osas välja arvatud vähi rakkudes mis seetõttu on kaitsetud.

Tavalised rakud toituvad oksüdatsioonist, mis on mitmeetapiline protsess mille tagajärjel moodustub lõpp-saadustena peamiselt süsihappegaas, vesi ja ammoniaak, mis organismist väljutatakse. Vähirakud toituvad aga suhkru käärimisest. Tavaliste ja vähirakkude erinevus on seetõttu väga suur. Tavalistele rakkudele annab energiat hapniku gaas. Vähi rakud saavad aga eneriat glükoosi kääritamisest mis on madalamate eluvormide energia allikas. Glükoosi kääritamine toimub näiteks alkohoolsete jookide valmistamises.

Teine mürgine aine, mida vitamiin B17 sisaldab, oksüdeerub tavaliste rakkude juures tänu hapnikule ning muutub kahjutuks bensoehappeks. Bensoehappel on reumavastane, antiseptiline ja valu vaigistav toime.

See võib võib selgitada ka seda miks vitamiin B17 tekitab valu kadumise arstimite abita.
B17 vabastab vähirakkudega kokkupuutel bensoehapet otse vajalikku kohta ujutades vähikolde üle loodusliku valuvaigistiga.

Kui tsüaniidi puutub kokku tervete rakkudega, muutub ta rodaneesi ja väävli abil tiotsüanaadiks. Tiotsüanaad on tuntud loodusliku vererõhu reguleerijana. Lisaks aitab ta toota vajalikku B12 vitamiini.

Kolmandaks positiivseks vitamiini B17 järelmõjuks on hemoglobiini ehk punaste vererakkude paljunemise ergutamine.

Kas vitamiin B17 ehk amügdaliin on mürgine?

Ei, ta ei ole mürgine. Ta on täpselt sama mürgine kui tavaline keedusool või isegi vesi. Mitmed allikad on väitnud, et ta sisaldab tsüaniidi ja on seetõttu mürgine. Tsüaniid ja ka  bensaldehüüd on tõesti eraldi mürgised, kuid amügdaliinis nad on lukustunud olekus ja seetõttu ohutud.

Samamoodi võiks väita, et ka keedusool on mürgine kuna sisaldab kloori. Minnes veelgi kaugemale võiks väita, et ka vesi on mürgine, kuna sisaldab nii hapnikku kui vesinikku, mis on ka mõlemad eraldi võttes meie kehale mürgised.